![]() We are learning all about money in maths! Please practise using money at home. Can you show Mam and Dad how to make 46 cents using coins? Let's see if you can solve this tricky money problem: I walk into a shop and buy a banana that costs 10 cent and an apple that costs 6 cent. If I give the shopkeeper a 20 cent coin, how much change should I get? Here is a website where you can practise using money:
0 Comments
Your comment will be posted after it is approved.
Leave a Reply. |
Ms. O'KellyFailte romhat go rang 1! Archives
May 2014
Categories |