![]() We are learning all about money in maths! Please practise using money at home. Can you show Mam and Dad how to make 46 cents using coins? Let's see if you can solve this tricky money problem: I walk into a shop and buy a banana that costs 10 cent and an apple that costs 6 cent. If I give the shopkeeper a 20 cent coin, how much change should I get? Here is a website where you can practise using money:
0 Comments
Today we had a visit from Lucy and Guzzler. We investigated energy in our lives. We made an 'energy chain'! Look at the picture below, can you explain the 'energy chain' to your Mam and Dad? We did a fun experiment to help Guzzler make a rocket for his skateboard. The air from the balloons help the straws move quickly up the ropes! ![]() Guzzler uses lots of energy at home and in school. We helped Guzzler think of ways to stop wasting energy. We suggested that he should
|
Ms. O'KellyFailte romhat go rang 1! Archives
May 2014
Categories |